Otoczenie w pracy, a samopoczucie i wydajność pracownika

W dzisiejszych czasach liczy się wydajność, sprzedaż i wyniki. Bez względu na to, czy mamy na myśli wielką korporację, czy małe biuro sprzedażowe lokalnej firmy, cele zawsze są podobne i zakładają maksimum pracy i maksimum wyników. Czy zawsze jest to możliwe, czy pracodawca może zrobić coś, dla swoich pracowników, aby omgli oni lepiej sprostać jego wymaganiom? Oczywiście, dobre relacje pracodawca-pracownik, a także dbanie o potrzeby i dobre samopoczucie podwładnych jest niezmiernie istotne i doskonale wpływa na poprawę jakości ich pracy oraz lepsze utożsamianie się z firm i jej misją. Takim sposobem pracodawca ma możliwość zbudowania silnego zespołu, który każdego dnia będzie walczył o dobrą kondycję firmy. Jeżeli firma dba o swoich pracowników, pracownicy dbają o swoją firmę i dają z siebie 200%.

Jakie powinno być przyjazne miejsce pracy?

Praca biurowa, kiedy większość dnia spędza się przed monitorem komputera, bywa nużąca. Bardzo łatwo o dekoncentrację, słabe dotlenienie mózgu źle wpływa na jego pracę, a pozycja siedząca po dłuższym czasie prowadzi do nieprzyjemnych bóli kręgosłupa. Zapewnienie pracownikom komfortowych miejsc pracy, na które powinny składać się wygodne, ergonomiczne fotele oraz przestronne biurka, umożliwiające odpowiednią postawę, a także zapewnienie dobrej wentylacji, dostępu do świeżego powietrza oraz możliwości zmiany pozycji do pracy może być kluczem do znacznego zwiększenia wydajności. Małe ciasne i duszne pomieszczenia często są domena wielkich korporacji, w których pracownicy zaczynają czuć się i zachowywać jak szczury w klatkach. Nie bez powodu powstała nazwa „korpo szczury”, która bardzo pejoratywnie wyraża się o pracownikach korporacji. Jednak nie można ich winić za taki stan rzeczy. Atmosfera oraz otoczenie, w jakim przychodzi im pracować, zmuszają do takich, a nie innych postaw i zachowań a w rezultacie sprawiają, że ludzie zamykają się na świat zewnętrzny i zaczynają pracować niczym szczury w klatkach, biegnąc do przodu, licząc tylko wyniki, tracąc zwyczajne ludzkie odruchy. Wśród pracowników korporacji najczęściej dochodzi do wypalenia zawodowego lub nawet stanów depresyjnych, niestety nieprzyjazne środowisko pracy bardzo mocno się do tego przyczynia.

Otoczenie w pracy a samopoczucie i wydajność pracownik

Wyposażenie wnętrz biurowych nierzadko zawęża się tylko odo biurka, fotela, regału, drukarki i telefonu. 4 białe ściany i wciąż te same czynności nie wpływają korzystnie na stan psychiczny pracownika, a co za tym idzie, znacznie pogarszają jego produktywność. Firmy idące z duchem czasu coraz częściej dostrzegają skalę problemu i wprowadzają zmiany. Większą przestrzeń, otwarte biura, pełne roślin, kwiatów, miejsce do wypoczynku, wygodne pufy, zapewniające chwile relaksu dla spiętego przy biurku ciała, to tylko niektóre z rozwiązań, jakie wdrażają nowoczesne organizacje, w trosce o dobrą kondycję swoich pracowników. Dekoracje do pokoju wypoczynkowego to ciekawe grafiki, abstrakcyjne plakaty, zdjęcia egzotycznych miejsc, które pozwalają na chwilę odwieść myśli od wykonywanych obowiązków i pozwolić mózgowi na regeneracje.

W biurach natomiast zaczynają pojawiać się ciekawe kolorowe grafiki, energetyzujące zdjęcia, barwne obrazy, plakaty z motywującymi cytatami, które mają pracowników pozytywnie nakręcić, wszystko po to, żeby ludzie pracujący razem tworzyli zgrany zespół, pełen energii i zapału do pracy. Dobre wnętrze to połowa sukcesu, ludzie to druga połowa. Jeżeli pracowici i kompetentni pracownicy zostają wyposażeni w odpowiednie narzędzia, przyjazne środowisko pracy oraz dobrą energię od kadry zarządzającej, wówczas są w stanie sięgać szczytów, osiągać nieosiągalne i wnieść firmę ponad przeciętność.

Czy w każdej branży warto dbać o odpowiedni wystrój miejsca pracy?

Nie do każdego miejsca pracy będą pasować kolorowe grafiki, czy fantazyjne obrazy, natomiast do każdej branży można dopasować takie akcesoria, detale, dekoracje, które pomogą pracownikom w skupieniu, a także, kiedy trzeba odciągnąć uwagę i pozwolą na chwilę regeneracji umysłowej. Agencje reklamowe, studia kreatywne, to miejsca, w których można szaleć, w którym pracownicy potrzebują silnych bodźców, żeby tworzyć, wymyślać kreatywne rozwiązania. Biura rachunkowe, banki czy urzędy to natomiast placówki, w których charakter pracy obliguje wystrój, oraz aranżacje miejsca, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokój dla relaksu czy jadalnia pracownicza została urządzona tak, aby wyrwać pracowników z codziennej powagi, pozwolić im na chwilę wyzwolenia i upustu stresu i nerwów, które niesie wykonywana praca. Wystarczy kilka plakatów z zabawnymi ilustracjami lub humorystycznymi cytatami, które pozwolą zdjąć z siebie napięcie i na chwilę się zresetować.

Praktycznie każde miejsce pracy można urządzić tak, aby równocześnie było przyjazne dla pracownika i nie naruszało zasad i konwenansów, wystarczą chęci i kreatywność, a efekty mogą przejść najśmielsze oczekiwania pracodawcy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *