Salon nowoczesny, pop art, boho, czy hawajski?

Salon nowoczesny, pop art, boho, czy hawajski?

Urządzając dom, czy mieszkanie stajemy przed ogromnym wyzwaniem. Począwszy od wyboru koloru ścian, poprzez wybór wygodnych mebli, wpisujących się stylem w planowany styl wnętrza, aż do zakupu dodatków i dekoracji, które dopełnią dzieła i będą wisienką na torcie.

Harmonia, spokój i relaks — salon, z którego nie chce się wychodzić

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, zaraz po kuchni i jadalni, salon zajmuje czołowe miejsce na rodzinny wypoczynek, wspólne spędzanie czasu, relaks z książką, lampką wina czy przy dobrym filmie. Jakie powinno być zatem wnętrze, które sprzyja rodzinnej harmonii? Przede wszystkim stonowane, odzwierciedlające temperament mieszkańców domu, a także wpisujące się w wystrój całego domu. Wyposażenie wnętrz to taka kompilacja mebli oraz dodatków i dekoracji, która tworzy spójną całość. Bez względu czy domownicy preferują zimny minimalizm czy bogaty i wzorzysty styl prowansalski, meble i akcesoria muszą współgrać, aby tworzyć harmonijną kompozycję, która zapewni ład.

Dekoracje do pokoju wypoczynkowego, w stylu skandynawskim

Styl skandynawski jest ostatnio bardzo popularny, jego charakterystyczne cechy to nawiązania do natury, motywy leśne, zwierzęce, proste formy, meble drewniane, kolorystyka biała, szara, oraz pastelowa. Styl ten łączy w sobie chłód skandynawskich lasów, z ciepłem przytulnego wieczoru przy kominku. Wnętrza są harmonijne i minimalistyczne, a jednocześnie bardzo rodzinne i przytulne. Typowe dodatki dla tego stylu to świece, obrazy oraz plakaty z motywami zwierząt leśnych — jeleni, wilków, oraz roślinnymi — liście, drzewa, lasy. Plakaty ścienne są idealnym sposobem na ożywienie i urozmaicenie każdego wnętrza, prosta grafika z głową jelenia, samotny zielony liść, czy zamglony las sprawią, że pomieszczenie nabierze zupełnie nowego oblicza. Plakaty tworzą niepowtarzalny klimat, budują atmosferę i doskonale uzupełniają wystrój wnętrza.

Salon nowoczesny, pop art, boho, czy hawajski?

Nie każdy jest jednak fanem nurtu skandynawskiego. Ci, którzy płyną pod prąd i lubią nieoczywiste rozwiązania, domowy miszmasz, który wbrew pozorom tworzy harmoniczną całość, powinni szukać wyposażenia wnętrza na targach staroci, w lombardach czy sklepach z artykułami z dalekiego wschodu. Kolorowe poduchy, narzuty skrzętnie utkana z wielobarwnych przędzy, flakoniki, dzbanuszki, miedziane świeczniki i plecione dywany, to artykuły dekoracyjne, które doskonale wpiszą się w niekonwencjonalne mieszkania. Na ścianach świetnie sprawdzą się obrazy w miedzianych ramach, przedstawiające plantacje bawełny, lub plakaty, na których samotna łódź przybita do brzegu przekonuje, że niebo na Hawajach jest bardziej niebieskie, a słońce grzeje mocniej. Plakaty z abstrakcyjnymi, mulit kolorowymi grafikami, abstrakcje lub malownicze pejzaże rodem z egzotycznych wysp, świetnie sprawdza się jako dopełnienie wnętrza, oddadzą charakter gospodarzy, uwolnią skrywane marzenia, oraz pozwolą, choć na krótką chwilę w ciągu dnia przenieść się do świata, w którym chcielibyśmy żyć.

Salon, który zmusza do myślenia

Bez względu na to, czy w mieszkaniu/domu dominuje styl klasyczny, nowoczesny, industrialny czy egzotyczny, jego mieszkańcy wiodą określony styl życia, są ludźmi z krwi i kości, którzy miewają lepsze i gorsze dni. Gorsze dni cechuje spadek nastroju, brak motywacji do działania, marazm a w najgorszym przypadku depresyjne myśli. Jedni radzą sobie z tym lepiej, inni gorzej, a ich gorsze chwile przedłużają się na kolejne dni. Jest jednak sposób, żeby unikać takich momentów, a jeżeli już się pojawią, szybciej je przezwyciężać i wracać do „żywych” ze zdwojoną energią do działania. Jak to zrobić? Zapewnić sobie miejsce do wypoczynku, które będzie nie tylko komfortowe, ale i pewien sposób motywujące do działania. Jeżeli pokój/salon, w którym najczęściej odpoczywamy po ciężkim dniu w pracy, jest nieprzyjazny, jego wystrój działa na nerwy, kolory rozdrażniają a dodatki wzajemnie się gryza, wówczas, w te gorsze dni, przebywanie w takim pomieszczeniu tylko pogarsza sytuację. Jednak jeżeli urządzimy to pomieszczenie tak, aby kolory ścian, wzornictwo mebli i dodatki wzajemnie ze sobą współgrały i tworzyły przytulne i przyjazne wnętrze, będziemy mieć pewność przyjemnego wypoczynku. Jeżeli do wystroju wnętrza dodamy kilka plakatów z mądrymi, inspirującymi czy motywującymi cytatami, wtedy, zapewnimy sobie stałą dawkę pozytywnych wibracji. Dobre słowo, zdanie, nawet najbardziej oczywiste, nawet znane od lat, wypowiedziane, lub przeczytane ponownie w odpowiednim momencie może zaważyć na wszystkim. Czasami wystarczy impuls, mały bodziec, który sprawi, że wyrwiemy się ze szponów niemocy, spojrzymy na świat z zupełnie nowej perspektywy i zaczniemy działać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *