Salon nowoczesny, pop art, boho, czy hawajski?

Urządzając dom, czy mieszkanie stajemy przed ogromnym wyzwaniem. Począwszy od wyboru koloru ścian, poprzez wybór wygodnych mebli, wpisujących się stylem w planowany styl wnętrza, aż do zakupu dodatków i dekoracji, które dopełnią dzieła i będą wisienką na torcie.

Harmonia, spokój i relaks — salon, z którego nie chce się wychodzić

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, zaraz po kuchni i jadalni, salon zajmuje czołowe miejsce na rodzinny wypoczynek, wspólne spędzanie czasu, relaks z książką, lampką wina czy przy dobrym filmie. Jakie powinno być zatem wnętrze, które sprzyja rodzinnej harmonii? Przede wszystkim stonowane, odzwierciedlające temperament mieszkańców domu, a także wpisujące się w wystrój całego domu. Wyposażenie wnętrz to taka kompilacja mebli oraz dodatków i dekoracji, która tworzy spójną całość. Bez względu czy domownicy preferują zimny minimalizm czy bogaty i wzorzysty styl prowansalski, meble i akcesoria muszą współgrać, aby tworzyć harmonijną kompozycję, która zapewni ład.

Dekoracje do pokoju wypoczynkowego, w stylu skandynawskim

Styl skandynawski jest ostatnio bardzo popularny, jego charakterystyczne cechy to nawiązania do natury, motywy leśne, zwierzęce, proste formy, meble drewniane, kolorystyka biała, szara, oraz pastelowa. Styl ten łączy w sobie chłód skandynawskich lasów, z ciepłem przytulnego wieczoru przy kominku. Wnętrza są harmonijne i minimalistyczne, a jednocześnie bardzo rodzinne i przytulne. Typowe dodatki dla tego stylu to świece, obrazy oraz plakaty z motywami zwierząt leśnych — jeleni, wilków, oraz roślinnymi — liście, drzewa, lasy. Plakaty ścienne są idealnym sposobem na ożywienie i urozmaicenie każdego wnętrza, prosta grafika z głową jelenia, samotny zielony liść, czy zamglony las sprawią, że pomieszczenie nabierze zupełnie nowego oblicza. Plakaty tworzą niepowtarzalny klimat, budują atmosferę i doskonale uzupełniają wystrój wnętrza.

Salon nowoczesny, pop art, boho, czy hawajski?

Nie każdy jest jednak fanem nurtu skandynawskiego. Ci, którzy płyną pod prąd i lubią nieoczywiste rozwiązania, domowy miszmasz, który wbrew pozorom tworzy harmoniczną całość, powinni szukać wyposażenia wnętrza na targach staroci, w lombardach czy sklepach z artykułami z dalekiego wschodu. Kolorowe poduchy, narzuty skrzętnie utkana z wielobarwnych przędzy, flakoniki, dzbanuszki, miedziane świeczniki i plecione dywany, to artykuły dekoracyjne, które doskonale wpiszą się w niekonwencjonalne mieszkania. Na ścianach świetnie sprawdzą się obrazy w miedzianych ramach, przedstawiające plantacje bawełny, lub plakaty, na których samotna łódź przybita do brzegu przekonuje, że niebo na Hawajach jest bardziej niebieskie, a słońce grzeje mocniej. Plakaty z abstrakcyjnymi, mulit kolorowymi grafikami, abstrakcje lub malownicze pejzaże rodem z egzotycznych wysp, świetnie sprawdza się jako dopełnienie wnętrza, oddadzą charakter gospodarzy, uwolnią skrywane marzenia, oraz pozwolą, choć na krótką chwilę w ciągu dnia przenieść się do świata, w którym chcielibyśmy żyć.

Salon, który zmusza do myślenia

Bez względu na to, czy w mieszkaniu/domu dominuje styl klasyczny, nowoczesny, industrialny czy egzotyczny, jego mieszkańcy wiodą określony styl życia, są ludźmi z krwi i kości, którzy miewają lepsze i gorsze dni. Gorsze dni cechuje spadek nastroju, brak motywacji do działania, marazm a w najgorszym przypadku depresyjne myśli. Jedni radzą sobie z tym lepiej, inni gorzej, a ich gorsze chwile przedłużają się na kolejne dni. Jest jednak sposób, żeby unikać takich momentów, a jeżeli już się pojawią, szybciej je przezwyciężać i wracać do „żywych” ze zdwojoną energią do działania. Jak to zrobić? Zapewnić sobie miejsce do wypoczynku, które będzie nie tylko komfortowe, ale i pewien sposób motywujące do działania. Jeżeli pokój/salon, w którym najczęściej odpoczywamy po ciężkim dniu w pracy, jest nieprzyjazny, jego wystrój działa na nerwy, kolory rozdrażniają a dodatki wzajemnie się gryza, wówczas, w te gorsze dni, przebywanie w takim pomieszczeniu tylko pogarsza sytuację. Jednak jeżeli urządzimy to pomieszczenie tak, aby kolory ścian, wzornictwo mebli i dodatki wzajemnie ze sobą współgrały i tworzyły przytulne i przyjazne wnętrze, będziemy mieć pewność przyjemnego wypoczynku. Jeżeli do wystroju wnętrza dodamy kilka plakatów z mądrymi, inspirującymi czy motywującymi cytatami, wtedy, zapewnimy sobie stałą dawkę pozytywnych wibracji. Dobre słowo, zdanie, nawet najbardziej oczywiste, nawet znane od lat, wypowiedziane, lub przeczytane ponownie w odpowiednim momencie może zaważyć na wszystkim. Czasami wystarczy impuls, mały bodziec, który sprawi, że wyrwiemy się ze szponów niemocy, spojrzymy na świat z zupełnie nowej perspektywy i zaczniemy działać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *